Nasz Blog
W kategorii Efektywne linkowanieWygasłe domeny - dobry sposób zaplecze SEO
Data publikacji: 22.08.2022
Budowanie zaplecza SEO wymaga wielu działań. W najprostszym ujęciu zbudowanie zaplecza polega na zdobyciu domen pod strony, zdobyciu hostingów, zdobyciu treści, publikacji treści na utworzonych stronach oraz linków prowadzących do pozycjonowanej strony, zdobywaniu linków do zaplecza. Każdy z tych wymienionych aspektów można mocno rozbudować. Nieco o budowaniu zaplecza pod kątem kosztów pisałem w tym artykule. A tutaj zajmiemy się aspektem kupowania dobrych domen z naciskiem na niskie koszty. UWAGA: w artykule tym skupiamy się na polskich domenach obsługiwanych przez NASK (cykl życia domen obsługiwanych przez NASK i inne podmioty rejestrujące zwykle znacząco się różni).
Jak kupić domenę która jest zajęta?
Nie ma tu zbyt dużego pola do popisu
Kontakt z właścicielem
Najmocniejsze domeny są oczywiście zajęte. Jak kupić domenę która jest zajęta? Poprzez kontakt z jej obecnym właścicielem. Ale za dobre, mocne domeny trzeba będzie zapłacić krocie w porównaniu do kosztu rejestracji nowej domeny (10 złotych netto). Mówimy tu o kwotach rzędu kilkaset złotych za jedną domenę (w szczególnych przypadkach będzie to nawet kilka tysięcy i więcej, zobacz na przykład na ofertę na expiry.pl). Co jeszcze można zrobić gdy domena jest zajęta?
Opcja na domenę
Można założyć na domenę opcję (jeśli wcześniej tego ktoś nie zrobił). Opcja to koszt 30-40 złotych netto. Taka opcja daje prawo pierwokupu (rejestracji) w przeciągu dwóch tygodni od wygaśnięcia domeny (domena, którą nie opłacił obecny właściciel). Wykupiona opcja jest ważna przez trzy lata. Opcja na domenę to stosunkowo tani sposób pozyskiwania dobrych domen, jednak w rzeczywistości większość opcji na dobre domeny wygasa, udaje się w ten sposób złapać nieliczny procent domen, trzeba tu liczyć mocno na szczęśliwy traf.
Jak znaleźć wygasłe domeny?
Co to znaczy że domena wygasła? To po prostu domena, która nie została przedłużona przez obecnego właściciela, przegapił on też okres 30 dni, w których po wygaśnięciu mógł domenę odnowić. Sam cykl życia domeny dokładnie opisuje NASK (Krajowy Rejestr Domen). NASK ma oczywiście prawo do zmiany cyklu życia domeny, ale nie ma to miejsca często.
Nieprzedłużona domena po 30 dniach wraca do puli domen do rejestracji. Taka nazwa domeny jest wolna i każdy może sobie ją zarejestrować za 10 złotych. Obowiązuje tu zasada "kto pierwszy, ten lepszy". No i co się dzieje z najlepszymi wygasłymi domenami? Są one w mgnieniu oka rejestrowane przez wyspecjalizowane podmioty, jest ich co najmniej kilka (mowa o publicznie dostępnych, bo prywatnych do wewnętrznych zastosowań też nie brakuje). Walka o domeny z takimi firmami przechwytującymi nie ma najmniejszego sensu, to prawdziwe potwory w przechwytywaniu wygasłych domen.
Ale spokojnie, bo niektóre naprawdę solidne domeny zostają pominięte i ostatecznie trafiają do puli wolnych domen. Taką metodę wyszukiwania mocnych domen wykorzystuję przy budowaniu zaplecza na przykład pod nasz sklep SEO. Teraz tylko jak je znaleźć?
Lista wygasłych domen od NASK
Tak! NASK codziennie udostępnia listę domen, które za 30 dni będą wolne do rejestracji. Tutaj jest lista aktualizowana mniej więcej w godzinach 8.00 - 9.00 każdego dnia: https://www.dns.pl/deleted_domains.txt
Taką listę wystarczy sobie codziennie pobrać i odpowiednio obrobić po 30 dniach. Jak odpowiednio obrobić? Oto lista czynności do wykonania (można to robić w dowolnej kolejności, choć koniecznie zaczynając od kroku nr.1):
- sprawdź czy domena jest wolna
- sprawdź indeks Google.pl
- sprawdź indeks web.archive.org
- sprawdź parametry i linki prowadzące do domeny
Jak sprawdzić, czy domena jest wolna?
Należy pamiętać o tym, żeby sprawdzić dostępność domeny dokładnie po 30 dniach od daty wygaśnięcia domeny.
Mamy tu kilka możliwości np. w przeglądarce domen na stronie dns.pl (strona należąca do NASK).
Można to też uczynić przez odpytanie bazy WHOIS. Innym popularnym sposobem jest skorzystanie z rejestratora domen, który umożliwia hurtową rejestrację domen np. aftermarket.pl (można na raz sprawdzić do 500 domen, to sporo)
Po sprawdzeniu należy zapisać listę wolnych domen i można przejść do następnego kroku.
Sprawdzamy indeks Google.pl
Indeks Google sprawdzamy komendą "site:nazwadomeny.pl".
W przypadku braku wyników warto jeszcze sprawdzić komendą "cache:nazwadomeny.pl". Domenę odrzucamy w takich przypadkach jak:
- brak wyników w site i cache (może to oznaczać, że domena jest zbanowana)
- wykrycie spamu (np. obcojęzyczne wyniki, słabej jakości treści np. blogi, generowane treści, niechlujne treści, wyniki niepasujące do nazwy domeny, kasyna, warez, tabletki, sterydy, linki z swl)
Sprawdzamy indeks web.archive.org
Tu próbujemy wykryć spam dokładnie jak w przypadku indeksu Google (np. obcojęzyczne wyniki, słabej jakości treści np. blogi, generowane treści, niechlujne treści, wyniki niepasujące do nazwy domeny, kasyna, warez, tabletki, sterydy, linki z swl). Wystarczy sprawdzić jeden zrzut z każdego roku kalendarzowego. Odrzucamy domenę gdy w którymś zrzucie wykryjemy spam.
Przy okazji sprawdzamy jak długo domena istnieje. Najlepsze będą domeny bez oznak spamu i takie, które zachowały ciągłość treści przez długi okres czasu (idealnie, gdy na domenie przez cały czas istniał jeden serwis internetowy).
Sprawdź parametry linków przychodzących
Można skorzystać na przykład z serwisu ahrefs.com, tam za darmo można sobie sprawdzić parametry i 100 pierwszych linków.
Przyda się trochę doświadczenia przy ocenianiu profilu linków. Na co warto zwrócić uwagę:
- ilość domen linkujących - im więcej, tym lepiej. Ale jeśli są to unikalne linki, to nawet kilka takich linków (np. ze stron fundacji, urzędów, poczytnych serwisów) wystarczy
- spam w linkach - jeśli zauważysz linki ze stron spamowych lub anchory spamowe, to taką domenę odrzuć
Po przejściu tych czterech kroków zostanie Ci garstka dobrych domen do rejestracji (albo nic :)).
Skąd jeszcze można wziąć listę wygasłych domen?
Codzienne pobieranie listy usuniętych linków z bazy NASK to dość uciążliwe zajęcie. W takich przypadkach zachęcam do skorzystania z serwisu expireddomains.net.
Tam można skorzystać z obrobionej już listy i również z archiwalnych domen, które wygasły dawniej niż 30 dni wstecz. Jest to ułatwienie, prosty i szybki sposób. Mniej dokładny od opisanego przeze mnie wyżej, ale na pewno o wiele szybszy. Oczywiście po wyciągnięciu listy z tego serwisu nie zapomnij dokładnie sprawdzić co siedzi w indeksie Google, w indeksie web.archive.org i jaka jest jakość linków.
Podsumowanie
Pozyskiwanie domen z dobrą historią nie jest trudne. Warto zainteresować się stawianiem zaplecza na takich domenach, bo zdecydowanie takie zaplecze ma na starcie większą moc niż domeny świeże bez historii.