Nasz Blog
W kategorii Inne narzędzia SEOOperator site - wszystko o operatorze site wyszukiwania Google
Data publikacji: 22.10.2022
Operator site (jak kto woli modyfikator zapytania) w wyszukiwarce Google "często gęsto" jest wykorzystywany przez użytkowników do sprawdzenia poziomu zindeksowania w wyszukiwarce. Również w naszym sklepie seo prezentujemy parametr site dla domen z oferty. We wpisie tym pokażę jak bardzo niedokładny jest to parametr i pokażę dlaczego i tak warto z niego korzystać :)
Czym jest operator site?
Na początek trzeba wyjaśnić podstawową rzecz, czym jest ten operator? Oto cytat z dokumentacji Google:
Po uwzględnieniu w zapytaniu ciągu [site:] Google ograniczy wyniki wyszukiwania do witryn z danej domeny. Na przykład zapytanie [pomoc site:www.google.com] spowoduje wyświetlenie stron o pomocy z witryny www.google.com. Zapytanie [pomoc site:com] spowoduje wyświetlenie stron o pomocy z witryn mających przyrostek .com. Pomiędzy operatorem „site:” a domeną nie może być spacji.
Również Google podpowiada do czego w praktyce można użyć tego parametru:
site:https:/ | Może ułatwić sprawdzenie, czy dany adres URL jest zindeksowany i wyświetlany. |
site:example. | Pomaga w wykrywaniu i monitorowaniu problemów ze spamem w witrynie. |
site:https:/ cytrynowy | Pokazuje, które adresy URL w witrynie mogą zostać wyświetlone w wynikach wyszukiwania hasła „cytrynowy”. |
site:https:/ cytrynowy | Pokazuje, czy konkretny adres URL jest indeksowany pod kątem hasła „cytrynowy”. |
Ale to, na co warto zwrócić uwagę znajduje się przy podstawowym użyciu operatora site:
Przykłady zapytań z operatorem site: | |
---|---|
site:example. | Zwraca listę zindeksowanych, wyświetlanych adresów URL. |
Czyli mamy do czynienia często z operatorem, który nie daje nam pełnej informacji o ilości zindeksowanych stron w obrębie sprawdzanej domeny. Sprawdźmy na konkretnych przykładach, czy faktycznie tak jest.
(nie)Dokładność operatora site
Aby sprawdzić dokładność parametru site potrzebujemy poruszać się w obrębie domen zweryfikowanych w Google Search Console. Nie ma problemu, na co dzień korzystam przy wielu witrynach z Google Search Console, więc sprawa jest prosta. Porównajmy ilość wyników po parametrze site oraz ilość wyników z Google Search Console (dalej GSC).
Jak sprawdzić ilość zindeksowanych stron operatorem site
Sprawa prosta - wpisujemy w pole wyszukiwania Google zapytanie: site:domena.pl. Pokazane jest to na poniższym zrzucie:
Jak widać dla domeny domena.pl operator site pokazuje 744 strony zindeksowane. To prosty przykład, ale nie jestem właścicielem domeny domena.pl, więc nie jestem w stanie skonfrontować tej ilości z tym, co Google pokazuje w GSC. Porównania domen do których mam dostęp są w dalszej części artykułu.
Jak sprawdzić ilość zindeksowanych stron w GSC
Najpierw trzeba domenę zweryfikować w Google Search Console. Informacje w GSC widoczne są kilkadziesiąt godzin po zweryfikowaniu strony. Ale załóżmy, że mamy już dawno dodaną stronę do GSC. Po wejściu do GSC klikamy menu po lewej stronie: Indeks->Strony. Pokaże się informacja:
W tym przykładzie odczytujemy site na poziomie 161.
Skoro już wiemy jak sprawdzić site operatorem i jak sprawdzić site w GSC, to możemy sprawdzić na konkretnych przykładach, czy te wartości się różnią. A jeśli tak, to jak bardzo?
Konkretne przykłady
domena i4a.pl
Operator site: 147
GSC: 39
Komentarz: domena i4a.pl posiada wiele subdomen, które nie są podpięte pod GSC. Stąd operator site pokazuje większą wartość niż GSC. Ale już zapytanie site:https://www.i4a.pl daje 37 wyników, co jest bardzo zbieżnym wynikiem z GSC.
domena znajo.pl
Operator site: 2
GSC: 2
Komentarz: wygląda na to, że przy małych stronach operator site i GSC wykazują sporą zbieżność.
domena szlakowe.pl
Operator site: 873
GSC: 1930
Komentarz: potwierdza się wniosek z poprzedniej domeny. Przy większych stronach niedokładność jest większa. W tym przypadku różnica jest ponad dwukrotna!
domena jors.pl
Operator site: 85
GSC: 261
Komentarz: nie jest to jakaś wielka strona, a różnica ponad 3-krotna!
Po co komu operator site?
Porównaliśmy kilka domen internetowych i to wystarczyło, by dowiedzieć się, że często parametr site potrafi zaniżać wyniki. GSC posiada o wiele bardziej miarodajne wyniki. Nawet przy niewielkiej stronie operator site w porównaniu do zindeksowania z GSC mocno się różni (nawet ponad 3-krotnie). Stąd do operatora site należy podchodzić z dużą rezerwą. Zresztą nie ukrywa tego Google w dokumentacji pisząc o operatorze site, że "lista zwróconych adresów URL nie zawsze jest wyczerpująca". Z tym, że ja bym napisał, że jest bardzo rzadko wyczerpująca :) Po co więc komu ten parametr?
Można nim wykryć niektóre nieprawidłowości czy filtry. Jeśli parametr site pokaże kilka wyników przy dużej stronie (np. kilkaset podstron), to może oznaczać tylko jedno: jest coś nie tak z indeksacją z jakiegoś powodu (być może filtr lub ograniczenie indeksowania na stronie). Oczywiście jeśli jesteśmy właścicielem strony, możemy sprawdzić szczegóły w GSC.
Można nim wykryć ban. Ban to całkowite usunięcie strony z wyników wyszukiwania. W takim przypadku wyszukiwarka zwróci wynik: "Podana fraza - site:************* - nie została odnaleziona.". Google nie stosuje już tak często banowania stron, ale jednak nadal się zdarza. Uwaga! Widziałem już przypadki w których operator site nie zwracał wyników (symptom bana), a strona na wiele fraz w wyszukiwarce Google wysoko rankowała.
Wykrycie nieprawidłowości w czasie. Ciągłe monitorowanie domeny operatorem site może wskazać czas, w którym coś z indeksacją się posypało. Nagłe zmiany site (szczególnie na minus) powinny zapalić czerwoną lampkę - może coś w danym czasie zostało na stronie popsute. Znając czas spadku site będzie nam łatwiej namierzyć ewentualną przyczynę.
Podsumowanie
Krótko: tak niedokładny parametr, a tak przydatny!